Термовизуалната диагностика – изследване, даващо шанс за навременна реакция
Температурата е най-универсалният индикатор на жизнените процеси, а термовизуалната диагностика е изследване, което отчита температурните отклонения в тялото до хилядни от градуса.
Температурни аномалии съпровождат всички видове заболявания: бактериални, вирусни, травматични, онкологични. При ракови заболявания например още при ранно израждане се наблюдава съдова промяна – тъй наречената ‘неоангиогенеза’ (образуване на нови кръвоносни съдове), която термовизуалната диагностика визуализира поради промяната в кръвоснабдяването в дадената област. Така съдовите промени са видими преди действителното образуване на тумора, което дава възможност за изключително ранна реакция.
Методът на термовизуалната диагностика (известна още като термовизия и термография) може да локализира редица заболявания в изключително ранна фаза. Това, заедно с нейната абсолютна безвредност, са основни преимущества на изследването.
За повече информация вижте участието на д-р Маринов в ‘Зелената Линейка’ по БНТ или видео от някое от другите ТВ участия.
Как протича един преглед
Прегледи се правят след предварително записан час всеки работен ден от 9.00 до 18.00 ч. в ДКЦ-22, град София. Продължителността на прегледа е около 45 минути и включва предварителен разговор с анамнеза, снимки и анализ на заснетия материал. Ако са правени други изследвания, е желателно пациента да ги носи.
Термографското изследване се осъществява с камера на Flir Systems. Снимките започват от глава в близък план. Пациентът е с лице към апарата на разстояние 2 м. Снима се фронт, лицеви половини и шия. За следващите снимки пациентът е по бельо. Започва се от гърди и корем – фронтално и диагонално. След това пациентът застава с гръб към камерата и отново се заснемат фронтални и диагонални кадри. В края на прегледа се заснемат и краката. Общият брой на заснетите кадри е около 30.
В края на прегледа заснетият материал се обсъжда и пациентът получава коментар на изследването в писмена форма. Материалите могат да се гледат на всеки компютър, снимките да се уголемят и принтират. По-важните кадри се изпращат на посочен от пациента имейл с кратък коментар към всяка снимка и точен маркер, който сочи към проблемната зона.
Оптимален интервал за следващ преглед – 6 месеца.